11 грудня світ відзначає Міжнародний день гір (International Mountain Day).
Свято було проголошено 2002 року на 57-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН, коли підводили підсумки проголошеного ООН Міжнародного року гір.
Насправді історія свята розпочалась значно раніше, аніж 22 роки тому. У США день гір почали відзначати ще 1838 року, коли студенти коледжу Маунт Холіок вирушили на гору Холіок.
Коледж Сміта оголосив про свій День гір у 1877 році. Коледж Джуніата заснував День гір у 1896 році, а студенти Коледжу Вільямса піднімаються на гору Грейлок, найвищу гору штату Массачусетс, щоб відсвяткувати День гір ще з 1800-х років.
День гір у Коледжі Колбі-Сойєр започаткували у 1850-х роках, хоча перша згадка про нього у студентській газеті з’явилася лише у червні 1893 року. Коледж Ельміра запровадив День гір у 1918 році.
У резолюції Генеральної Асамблеї запропонували світовій спільноті організовувати цього дня заходи, які пропагують значення стабільного розвитку гірських регіонів.
Гори займають близько однієї чверті поверхні планети і є домівкою для майже 10 відсотків населення. Це – заповідник для багатьох унікальних видів флори і фауни, джерело води основних річок Землі.
В Україні є Карпатські (найвищою є гора Говерла, висота 2061 м) та Кримські гори (найвища вершина – гора Роман-Кош, висота 1945 м). Туристи КЗ “ЦТКТУМ” ХОР традиційно здійснювали походи в Кримські та Карпатські гори. Сподіваємося на продовження цієї “традиції” у майбутньому.
У горах високих, де беркут кружляє,
Там край незрівнянний цвіте.
Миру і щастя всім людям бажає
Карпатська батьківська земля.
Земля, як і беркут, летить у просторах,
Їй треба любові й тепла.
Візьми собі сили цілющої, орле,
З гірського кришталь-джерела.
(Р.Юзва)