Про Центр

Комунальний заклад «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради (далі ЦТКТУМ) – профільний заклад позашкільної освіти, центр освітньої, координаційно-методичної, організаційно-масової роботи з туристсько-краєзнавчого та військово-патріотичного напрямів.

Історія ЦТКТУМ розпочалася в 1947 році з відкриття Херсонської дитячої екскурсійно-туристської станції.

В Центрі туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді працюють відділи: методичний, організаційно-масовий, туристський, військово-патріотичний. Структурним підрозділом Центру є туристська база на 54 місця.

Одним із головних напрямів роботи Центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді є організація освітньої діяльності в гуртках.

В ЦТКТУМ у 2023/2024 навчальному році працює 40 гуртків 10-ти профілів, в яких здобувають позашкільну освіту 650 вихованців.

Наведення переправи

Вихованці гуртків ЦТКТУМ неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних та всеукраїнських змагань зі спортивного туризму, спортивного орієнтування, туристських походів, багаторічними володарями Кубку України з пішохідного туризму, переможцями краєзнавчих конкурсів.

Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді надає методичну і практичну допомогу закладам загальної середньої та позашкільної освіти з питань впровадження форм і методів туристсько-краєзнавчої та військово-патріотичної роботи в практику освітньої діяльності.

ЦТКТУМ організує та координує участь закладів освіти області у Всеукраїнських і обласних заходах: чемпіонатах зі спортивного туризму та спортивного орієнтування, краєзнавчих експедиціях, конкурсах, конференціях, військово-патріотичних іграх, турнірах.

В ЦТКТУМ реалізуються наступні напрями позашкільної освіти:

1. Туристсько-краєзнавчий, який спрямовує здобувачів освіти до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об’єктів, оволодіння компетентностями з туризму та краєзнавства.

Як результат такої роботи щороку здобувачі освіти області проводять близько 1000 краєзнавчих досліджень.

2. Військово-патріотичний, що забезпечує належний рівень підготовки здобувачів освіти до військової служби, виховання патріотичних почуттів і громадянської відповідальності.

На високому рівні проводиться ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). ЦТКТУМ проводить ряд заходів, направлених на підготовку до гри «Сокіл» («Джура»): щорічний турнір з військово-прикладних видів спорту серед вихованців гуртків «Джура», військово-спортивний вишкіл учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт» та ін..

3. Оздоровчий, що забезпечує необхідні умови для змістовного відпочинку та передбачає оволодіння здобувачами освіти знаннями про здоровий спосіб життя, набуття та закріплення навичок зміцнення особистого здоров’я.

У Центрі працюють 40 педагогів (12 – основних та 28 сумісників). В числі педагогів – нагороджені відомчими та державними нагородами. Ефективності освітньої та організаційно-методичної роботи Центру сприяла наявність у складі педагогів Центру майстрів спорту України – 4, керівників гуртків-методистів –3.

Творчі здобутки педагогічного колективу ЦТКТУМ, результативність участі вихованців закладу в різноманітних обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах є яскравим підтвердженням всебічного використання потенціалу туристсько-краєзнавчої та військово-патріотичної роботи у вихованні підростаючого покоління.